বঙৰাস্থিত গুৱাহাটী টেক্ চিটিত তথ্য কেন্দ্ৰৰ শিলান্যাস

দুশ কোটি টকা বিনিয়োগেৰে তথ্য-প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰী কেশৱ মহন্তৰ আধাৰশিলা

0 33

*
দিছপুৰ, ১৮ এপ্ৰিল: ৰাজ্যৰ তথ্য-প্ৰযুক্তি দপ্তৰৰ মন্ত্ৰী কেশৱ মহন্তই আজি বৰঝাৰৰ সমীপৱৰ্তী বঙৰাস্থিত “গুৱাহাটী টেক্ চিটি”ত ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ তথ্য-কেন্দ্ৰ সেৱা সৰবৰাহকাৰী কোম্পানী ‘কণ্ট্ৰ’লএছ ডাটা চেণ্টাৰ লিমিটেড’ (CtrlS Datacenters Limited)-এ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ লোৱা এটা তথ্য-কেন্দ্ৰৰ শিলান্যাস কৰে। এই শিলান্যাস কাৰ্যসূচীত এমট্ৰনৰ উপাধ্যক্ষ ঋতুবৰণ শৰ্মা, ৰাজ্য চৰকাৰৰ তথ্য-প্ৰযুক্তি বিভাগৰ আয়ুক্ত-সচিৱ অনুৰাগ গোৱেল, এমট্ৰনৰ পৰিচালন সঞ্চালক এম কে যাদৱৰ উপস্থিত থকাৰ উপৰি কণ্ট্ৰ’লএছ ডাটাচেণ্টাৰ লিমিটেডৰ অধ্যক্ষ শ্ৰীধৰ পিন্নাপুৰেড্ডীয়েও হায়দৰাবাদৰ পৰা ভাৰ্চুৱেলী অংশগ্ৰহণ কৰে । উল্লেখ্য যে, এই তথ্য কেন্দ্ৰটিত প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত দুশ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰা হৈছে যদিও আগন্তুক চাৰি বছৰৰ ভিতৰতে কেন্দ্ৰটোৰ দ্বাৰা ৩ হাজাৰ কোটি টকাতকৈও অধিক ব্যৱসায়িক বিনিয়োগ সম্ভৱ হৈ উঠিব বুলি আশা কৰা হৈছে। হাজাৰৰো অধিক উদ্যমী যুৱক-যুৱতীলৈ এই নতুন তথ্য-কেন্দ্ৰৰ জৰিয়তে তথ্য-প্ৰযুক্তি খণ্ডত কৰ্মসংস্থাপনৰ সুযোগ প্ৰদান লক্ষ্য নিৰ্দিষ্ট কৰা হৈছে। এই প্ৰকল্পটো অহা ৬-৮ মাহৰ ভিতৰতে সম্পূৰ্ণ হৈ উঠিব বুলি অনুমান কৰা হৈছে । অসমক দক্ষিণ-পূৱ এছিয়াৰ তথ্য-প্ৰযুক্তিৰ মূলকেন্দ্ৰ ৰূপে প্ৰতিষ্ঠা কৰাৰ দিশত অসম চৰকাৰৰ তথ্য-প্ৰযুক্তি বিভাগে যুগুতোৱা কাৰ্যব্যৱস্থাৱলীৰ ক্ষেত্ৰত এয়া এক অন্যতম অভিলাষী পদক্ষেপ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

মন্তব্য দিয়ক

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More